Ukraina: peregrynacja krzyża i ikony Światowych Dni Młodzieży

Kategoria: Kościół

06/09/2014 – We Lwowie rozpoczynają się Archidiecezjalne Dni Młodych. Podczas spotkania obecne będą symbole Światowych Dni Młodzieży: Krzyż i Ikona Matki Bożej, które od kwietnia tego roku peregrynują m.in. po Polsce, Białorusi, Litwie i Ukrainie.

Dni_mlodzierzy_LwowHasło rozpoczynających się w archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego Dni Młodych nawiązuje do tematu najbliższych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Rozważając te ewangeliczne słowa z Góry Błogosławieństw, młodzi będą uczyć się, jak być Kościołem, jak być wspólnotą oraz jak budować prawdziwe relacje międzyludzkie oparte na wyobraźni miłosierdzia.

Szczególnym wydarzeniem tegorocznego spotkania jest obecność Krzyża Światowych Dni Młodzieży oraz Ikony Matki Bożej „Salus Populi Romani”, które zostały przekazane młodym przez Jana Pawła II.

Jak powiedział o. Sławomir Zieliński, franciszkanin, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Lwowskiej, pielgrzymujący krzyż wyznacza drogę, na której młodzi ludzie mają odnawiać swoją wiarę, nadzieję i miłość. Jest także wymownym znakiem jedności i pokoju.

„Ten krzyż będzie również takim znakiem, dziś na Ukrainie, przy którym, pod którym i wobec którego każdy z nas zastanowi się i pomyśli: Na tym krzyżu umarł Ten, o którym mówimy, że jest Księciem Pokoju, Jezus Chrystus. I myślę, że będziemy też patrzyli na ten krzyż jako na znak pokoju, którego dziś, tu na Ukrainie nam tak bardzo potrzeba”.

źródło: niedziela.pl